Poradna

Dotaz do poradny se vkládá v patě stránky poradna. Mějte na paměti, že tato poradna je věnována výhradně dotazům na onemocnění způsobených nesnášenlivostí lepku a problémů týkajících se života na bezlepkové dietě. Na dotazy, které se netýkají tohoto tématu, nebudeme odpovídat. Vyjadřujte se prosím slušně, fakticky a smysluplně, děkujeme. V případě vyplnění emailové adresy Vám zašleme upozornění až bude dotaz do poradny zodpovězen.

30
Dub
Dobrý den, synovi byla nyní ve 3 letech diagnostikována celiakie. Je pravděpodobné, že ji já či otec dítěte máme taky? Prozatím jsme si udělali test z lékárny na protilátky, který nám oběma vyšel negativní, ale vím, že pro vyloučení celiakie tento výsledek nestačí. Díky, Eva K.
Eva Kovářová

Odpověď

Dobrý den,
pokud synovi byla diagnostikována celiakie, je doporučeno, aby byli otestováni i rodinní příslušníci tj. sourozenci, rodiče, prarodiče, případně sourozenci rodičů a jejich děti. ( screening celiakie -  https://celiak.cz/onemocneni/celiakie/ )
Pokud jste si provedli rychlotest z lékárny, který vyšel negativně a nemáte žádné potíže, které by ukazovaly na celiakii,  myslím, že by Vám zatím mohl stačit.
Ale až půjdete k lékaři, nahlaste mu, že máte  v rodině celiaka, aby Vám odebral krev na protilátky.
Pokud i ty výsledky by byly negativní, doporučuje se po 2 letech opakování.