Poradna

Dotaz do poradny se vkládá v patě stránky poradna. Mějte na paměti, že tato poradna je věnována výhradně dotazům na onemocnění způsobených nesnášenlivostí lepku a problémů týkajících se života na bezlepkové dietě. Na dotazy, které se netýkají tohoto tématu, nebudeme odpovídat. Vyjadřujte se prosím slušně, fakticky a smysluplně, děkujeme. V případě vyplnění emailové adresy Vám zašleme upozornění až bude dotaz do poradny zodpovězen.

2
Čer
Dobrý den, u dcerky 5 let, byla zjištěno podezření na celiakii z odběru krve. Dostali jsme žádanku na další vyšetření na gastroenterologii. Tam mi bylo řečeno, že 2. odběr na 100% zjištění a potvrzení celiakie je zbytečný, že je potřeba gastro vyšetření žaludku v celkové narkoze. Chci se zeptat, zda je toto opravdu nezbytné a jiný způsob není a zda mám právo být u dcerky při uspávání. Děkuji moc za odpověď. Iva Z.
Iva

Odpověď

Dobrý den,
u dětí existuje možnost potvrzení diagnózy bez biopsie v případě, že hodnoty transglutaminázy jsou 10x vyšší než je horní hranice referenční meze. Záleží na konkrétní laboratoři, většinou to bývá nad 100. Z Vašeho dotazu není jasné, jaké měla dcerka výsledky. Případně zda má u Vás v rodině někdo další celiakii. Pokud máte již termín biopsie, domluvte se s nimi, jak budou postupovat při vyšetření. 
Pokud budete mít zájem (doplnit výsledky atd...), napište na náš email celiak@celiak.cz.