Poradna

Dotaz do poradny se vkládá v patě stránky poradna. Mějte na paměti, že tato poradna je věnována výhradně dotazům na onemocnění způsobených nesnášenlivostí lepku a problémů týkajících se života na bezlepkové dietě. Na dotazy, které se netýkají tohoto tématu, nebudeme odpovídat. Vyjadřujte se prosím slušně, fakticky a smysluplně, děkujeme. V případě vyplnění emailové adresy Vám zašleme upozornění až bude dotaz do poradny zodpovězen.

11
Led
Dobrý den,mám jít na odběr na screening celiakie ( transgl.IgA+celk.IgA v seru),Anti gliadin (IgA ,IgG) a anti kravské mléko (IgA,IgG).Ze zdravotních důvodů se však již delší dobu vyhýbám mléku a lepku. Bude tím zkreslen výsledek? A mám se vrátit před odběrem ( a na jak dlouho) ke stravě s lepkem a mlékem?Děkuji za odpověď
Kukralova

Odpověď

Dobrý den,

v případě, že máte podstoupit vyšetření na stanovení diagnózy celiakie, tak je pravda, že pokud již dodržujete bezlepkovou dietu, budou výsledky zkreslené. Z Vašeho dotazu není jasné, jak dlouho držíte dietu - jak to máte s konzumací lepku. Domluvte se s lékařem, který Vám vyšetření předepsal, po jakou dobu je potřeba lepek a mléko opět zařadit do jídelníčku a v jakém množství.
Je určitě nutné, abyste oboje konzumovala před provedením odběru a případné biopsie.