Poradna

Dotaz do poradny se vkládá v patě stránky poradna. Mějte na paměti, že tato poradna je věnována výhradně dotazům na onemocnění způsobených nesnášenlivostí lepku a problémů týkajících se života na bezlepkové dietě. Na dotazy, které se netýkají tohoto tématu, nebudeme odpovídat. Vyjadřujte se prosím slušně, fakticky a smysluplně, děkujeme. V případě vyplnění emailové adresy Vám zašleme upozornění až bude dotaz do poradny zodpovězen.

13
Čer
Dobrý den, jsem celiak již 7 let (potvrzeno na gastroenterologii). Potřebuji poradit ohledně dítěte. Dcera má 10 let, mívá průjem a má nafouklé bříško. Po konzultaci s pediatrem ohledně testů na celiakii mě odmítl, že to je zbytečné. Ráda bych nechala dceru vyšetřit, jen nevím, kam se obrátit. Děkuji za odpověď.
sh

Odpověď

Dobrý den,
pediatr by měl vaši dceru nechat vyšetřit na protilátky proti lepku. Jednak proto, že mu uvádíte příznaky a pak i proto, že vy sama jste celiak. Nevíme, odkud jste, ale zkuste se s ním ještě jednou domluvit.
Rodinní příslušníci celiaků by  měli být vyšetřeni všichni v rámci screeningu -  existuje k tomu Metodický pokyn Ministerstva zdravotnictví. Když neuspějete, tak se objednejte rovnou k dětskému gastroenterologovi.