Poradna

Dotaz do poradny se vkládá v patě stránky poradna. Mějte na paměti, že tato poradna je věnována výhradně dotazům na onemocnění způsobených nesnášenlivostí lepku a problémů týkajících se života na bezlepkové dietě. Na dotazy, které se netýkají tohoto tématu, nebudeme odpovídat. Vyjadřujte se prosím slušně, fakticky a smysluplně, děkujeme. V případě vyplnění emailové adresy Vám zašleme upozornění až bude dotaz do poradny zodpovězen.

30
Čer
Dobrý den. V dietě se teprve rozkoukávám. Můžu se zeptat jaký je rozdíl mezi intolerancí a alergii. Popřípadě jaké jsou symptomy a jaké jsou rozdíly v dodržování diety. Děkuji
LUCIE

Odpověď

Dobrý den,
jedná se o dvě různá onemocnění. 
Intolerance - nebo-li nesnášenlivost - vyvolává celiakii, při které dochází působením lepku k poškození střevní sliznice. Další projevy jsou velmi různorodé a tak se celiakii říká také nemoc chameleon. Je trvalá, nevyléčitelná, neexistuje na ni lék. Jediným řešením je absolutní vyloučení lepku ze stravy. 
Alergie - bývá na pšeničnou bílkovinu a její projevy jsou stejné, jako u ostatních alergií - tj. kožní, dýchací atd.  Nedochází k poškození střevní sliznice. Nemusí být trvalá. 
Na internetu najdete řadu vysvětlení, ne všechna jsou vždy přesná.