Poradna

Dotaz do poradny se vkládá v patě stránky poradna. Mějte na paměti, že tato poradna je věnována výhradně dotazům na onemocnění způsobených nesnášenlivostí lepku a problémů týkajících se života na bezlepkové dietě. Na dotazy, které se netýkají tohoto tématu, nebudeme odpovídat. Vyjadřujte se prosím slušně, fakticky a smysluplně, děkujeme. V případě vyplnění emailové adresy Vám zašleme upozornění až bude dotaz do poradny zodpovězen.

9
Čvn
Obsahují opravdu lepek tyto potraviny? - Ovocné čaje; jejich součástí bývá lékořice, která prý obsahuje lepek. Je to jediný problém s ovocnými čaji nebo mohou obsahovat ještě jiné přísady, které lepek obsahují? - Želatina; je tedy nevhodná pro celiaky nebo existuje její náhrada bez lepku? - Hořčice; obsahuje lepek už hořčičné semínko nebo až upravená surovina? - Kvasný lihový ocet; je vhodný pro celiaky anebo mám raději využít vinný ocet, případně ocet jablečný? Opravdu se musí bezlepková dieta striktně dodržovat, anebo si jednou týdně například můžu dát okurku naloženou mj. v hořčičném semínku? Je vhodné v začátcích terapie podpořit zažívání nějakými probiotiky? Popř. jakými ano a jakými ne?
MirkaH.

Odpověď

Lepek obsahují jenom obiloviny - pšenice, žito, ječmen a oves, u kterého bývá problém kontaminace.
Pokud je lepek ve výrobku musí to být ve složení uvedeno - to se týká i ovocných čajů, hořčice, octa....
Pravidla pro označování obilovin s obsahem lepku v potravinách se řídí právními předpisy - najdete je na https://celiak.cz/bezlepkova-dieta/legislativa/.
Pokud chcete užívat probiotika, poraďte se s Vaším ošetřujícím lékařem..