Bezlepkové Velikonoce 2020

Letošní Velikonoce budou jiné, ale přesto si můžete užít svátky v rodinném duchu a k tomu mít spoutu tradičních velikonočních bezlepkových dobrot. Přinášíme pár vyzkoušených receptů. Všechny tyto recepty naleznete spolu s dalšími v sekci život bez lepku - recepty.

Přejeme Vám hodně zdraví a užijte si Velikonoce v rámci možností co nejlépe.

Velikonoční beránek (tradiční)

  • 5 vajec; 20 dkg cukru; 20 dkg másla (Hery); 15 dkg hl. bezlep. Mouky; 1 prášek do pečiva

Cukr, máslo a žloutky utřeme dohromady a poté postupně pridáváme mouku s práškem do pečiva , nakonec vmícháme  sníh z bílků. Těsto vlijeme do máslem vymazané a moukou vysypané formy beránka. Je treba pocítat s tím, že těsto při pečení nabyde, taka formu zcela nezaplnit. Zbytek těsta lze popřípade upéct samostatně. Beránka pečeme témeř hodinu např. v horkovzdušné troubě pri 150°C. Po upečení beránka vyklopíme, posypeme cukrem nebo polijeme citrónovou či čokoládovou polevou. Na místo očí dáme rozinky a kolem krku mužeme uvázat mašli. :- )

Upozornění: Pečení bezlepkového těsta je náročnejší, proto musí být forma velmi dobře (raději více) vymazaná a vysypaná.

Tvarohový beránek

  • 200g másla(nebo rostiného tuku); 250 g měkkého tvarohu; 200g cukru; 250g bezlepkové mouky; 3 vejce + 1 vanilkový cukr; ½ prášku do pečiva, rozinky, špetka soli

Utřeme cukr, tuk, tvaroh a vejce, pak přidáme mouku s práškem a rozinky(můžeme je předem namočit do rumu). Těsto nalijeme do vymzané a moukou vysypané formy. Pečeme ve středně vyhřáté troubě na 150st.  Beránka posypeme s cukrem.

Kokosový beránek

  • 180g tuku; 4 vejce; 250g moučkového cukru; 80g kokosové moučky; 250g bezlepkové mouky; ½ kypřícího prášku do pečiva

Vejce ušleháme s cukrem a tukem, pak přidáme kokos a mouku s práškem. Těsto dáme do vymaštěné a strouhaným kokosem vysypané formy. Pečeme ve středně vyhřáté troubě asi 45 minut.

Boží milosti

  • 2 hrnky bezlepkové mouky; ¼ změklého másla; 2 žloutky a 1 celé vejce; 3 lžíce smetany; 2 lžíce vína; 3 lžíce cukru; špetka soli; moučkový a vanilkový cukr na obalení

Vyválíme, rádlem nakrájíme, smažíme a obalujeme :- ).

Jidáše (cca 30 kusů)

  • 1kg bezlepkové mouky; 100g moučkového cukru; 100g másla; 3 vejce; 250 ml mléka; 40g droždí; 200 g mletých ořechů; 1 vanilkový cukr; citrónová kůra; špetka soli; poleva – 50g másla;2 lžíce medu; cukr moučka na posypání

Do mouky dáme kvásek (droždí+vlažné mléko; cca 10 minut) a ostatní suroviny – cukr, změklé máslo,  vejce, mleté ořechy, vanilkový cukr, sůl a citronovou kůru. Vypracujeme těsto a necháme nakynout na dvojnásobnou velikost. Těsto pak rozdělte na cca 30 kusů a z každého vyválejte váleček, udělejte uzel (cop, šnek) a dejte na plech vyložený pečícím papírem. Uzly nechte znovu nakynout. Pečte cca 15-20 minut při 180 st.. Po upečení ještě teplé potřete rozpuštěným máslem smíchaným s medem a posypte moučkovým cukrem.

Recept na tradiční velikonoční nádivku a velikonoční nádivku-hlavičku naleznete v sekci recepty – jídla s masem.