Jde to i bez lepku

Bezlepková dieta je celoživotním údělem při nemocech jako celiakie či Duhringova dermatitida. Spočívá v úplném vyloučení lepku neboli glutenu z jídelníčku. Velkým problémem čerstvě diagnostikovaných pacientů je získání spolehlivých informací. V dnešní době je informací o celiakii a bezlepkové dietě hodně, ale řada z nich je nepřesná.

Pokud jste se nedávno dozvěděli, že vy nebo vaše dítě trpíte chorobou, která vyžaduje celoživotní dodržování přísné bezlepkové diety, a nebo už s bezlepkovou dietou nějakou dobu existujete a někdy se vám to zdá k nevydržení

nezoufejte!
I bez lepku se dá žít úplně v pohodě. Musíte jen vědět jak na to.

Máte vlastně štěstí, že vaši lékaři došli k takovéto diagnóze. Je řada lidí, kteří se ke správné diagnóze dostali až po letech potíží, kdy je doktoři posílali od čerta k ďáblu a kdy už se mohly projevit negativní dopady choroby na celý organismus.
Vaše nemoc vám bude bližší, pokud se o ní dozvíte více podrobností. Můžete se dozvědět o výskytu lepku v potravinách, kde byste ho nečekali nebo naopak můžete zjistit, co dalšího je pro vás vhodné, a tím si rozšířit jídelníček.
Některé literatury vpravují do bezlepkové diety i princip šetřící diety. Tím dochází k zákazu takových potravin a nápojů, které lepek neobsahují, ale mohou působit dráždivě na trávicí soustavu. Jsou to černá káva, alkohol, ostré koření nebo tučná jídla. Toto omezení má svůj význam v době, kdy trávicí soustava ještě není zcela v pořádku. To bývá v období následujícím těsně po stanovení diagnózy. Pokud ale jsou trávící pochody v normálu, není důvod se šetřící dietou dále omezovat.

Pár rad (hlavně pro maminky bezlepkových dětí)

  • Zvykněte si připravovat bezlepkovou stravu pro celou rodinu. Vyhnete se tak dvojí přípravě jídel a dítě nebude mít pocit výlučnosti. V rodinách s bezlepkářem se, hlavně z ekonomických důvodů, často oddělují přílohy (knedlíky, těstoviny) a zejména chléb a další druhy pečiva.
  • Vysvětlete příbuzným a přátelům, s nimiž se stýkáte, o jaké onemocnění se jedná a že je pro dítě dieta nezbytná, má-li být v budoucnu v bezvadném zdravotním stavu. Pokud to pochopí, nebudou se pokoušet dítěti podávat nedietní potraviny. Je důležité, aby i dítě vzalo skutečnost diety za svou.
  • Nehovořte o dietě svého dítěte nebo o příznacích onemocnění před dítětem a požádejte o totéž i ostatní členy rodiny, příbuzné a přátele.
  • Není na místě, abyste dítě litovali. Vysvětlete mu, že některé potraviny mu mohou škodit, ale nemluvte o tom příliš často.
  • Nezabývejte se stavem nebo stravou svého dítěte více, než je účelné. Nepřipisujte každé onemocnění faktu, že má dítě celiakii. Každý člověk bývá občas nemocný.
  • Neodmítejte pozvání na návštěvy. Vezněte s sebou pro dítě bezlepkový chléb nebo pečivo a pomozte mu z nabízeného pohoštění vybrat to, co může. O co samozřejměji se budete v takových situacích chovat, o to méně nápadné si dítě bude připadat.
  • Není třeba omezovat návštěvy ostatních dětí. I pro ně lze připravit bezlepkové pohoštění a pocit bezpečí dítěte ve vlastním domově se velmi upevní.
  • Dítě na bezlepkové dietě zachovává jinak zcela normální režim, který se neliší od jeho vrstevníků.

Může se stát, že omylem dojde k porušení diety. Není vhodné panikařit a bezlepkáře neurotizovat. Tělo může reagovat zvracením nebo průjmem, u Duhringova syndromu se znovu objeví charakteristické projevy na kůži. Reakce nastává během 24 hodin až 3 týdnů.
K reakci na lepek ale nemusí dojít vůbec. To se stává v případech, kdy je dotyčný na bezlepkové dietě už delší dobu, střevní sliznice je vyhojená a tělo je od lepku „vyčištěné“. Vzniká tak zdání, že je dotyčný vyléčen a že mu lepek tedy už vůbec neškodí. Příznaky se mohou objevit až po několika letech nedodržování diety, během této doby si dotyčný navíc „zadělává“ na další, velice závažné zdravotní problémy spojené s neléčenou celiakií.