Poradna
Odpověď
Dobrý den, o odpověď jsme požádali pana profesora Nevorala.
Pokud má jeden z rodičů celiakii, je asi 12 % riziko, že mohou celiakii mít i jeho děti. U Vašich dvou dětí by bylo proto potřeba provést vyšetření protilátek specifických pro celiakii (protilátky proti tkáňové transglutamináze).
Pokud budou tyto protilátky negativní, je vhodné doplnit genetické vyšetření (stanovení pro celiakii rizikových HLA-antigenů), které objasní, zda Vaše děti mají vrozenou dispozici ke vzniku celiakie či nikoliv. Pokud bude genetické vyšetření negativní (rizikové HLA-antigeny nebudou přítomny), je velmi vysoká pravděpodobnost, že celiakie nevznikne a není potřeba se dále celiakií zabývat a Vaše dítě opakovaně kontrolovat.
Pokud rizikové HLA antigeny budou přítomny, celiakie se může, ale také vůbec nemusí časem rozvinout (jen asi u 3 % jedinců, kteří jsou nositeli rizikových HLA antigenů, se celiakie časem rozvine). Při přítomnosti rizikových HLA-antigenů a negativních protilátkách je potřeba u dětí opakovaně vždy s odstupem 1-3 let vyšetřit výše zmíněné protilátky specifické pro celiakii, protože celiakie může vzniknout až s odstupem času.
Vyšetření protilátek je také potřeba neodkladně provést při jakýchkoliv podezřelých projevech, které by mohly souviset s celiakií. Celiakie u dětí se v současné době projevuje spíše bolestmi břicha a poruchou růstu než průjmy, jak tomu bývalo v druhé polovině minulého století. První vstupní vyšetření protilátek může provést Váš praktický dětský lékař, další vyšetření a rozhodnutí o dalším postupu potom provede dětský gastroenterolog.
Podávání probiotického přípravku Biopron nemůže ovlivnit skutečnost, zda se celiakie rozvine či nikoliv. Také dlouhodobé podávání probiotik jinak zdravým dětem je nadbytečné a postačující je dodržování zásad zdravé výživy.
Prof. MUDr. Jiří Nevoral, CSc