Diskuze – kategorie

19
Lis
ALKOHOL A BEZLEPKOVÁ DIETA « Do kategorie Legislativa Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) se věnoval problematice alkoholu a alergenů. Zaměřil se na destiláty, které jsou vyráběné z obilovin, jako je např. whisky, gin, vodka apod. Princip jejich výroby, destilace, spočívá ve využití rozdílné těkavosti kapalných látek. Proces výroby destilátů z obilovin probíhá zkráceně takto: Z obilovin se získá škrob, z něj získaného cukru fermentací vzniká alkohol, posléze se přechází k destilaci. Těkavé látky jsou oddestilovány do finálního destilátu, látky netěkavé (tuky, bílkoviny, nezkvašené sacharidy, minerální látky) zůstávají v původním zfermentovaném materiálu (kvasu). To je pro celiaka důležité. V konečném produktu by při řádně provedené destilaci neměly být netěkavé látky, jako jsou právě alergenní bílkoviny a peptidy, tedy lepek. Úřad dospěl k závěru, že při řádně provedené destilaci nepřejdou do konečného výrobku bílkoviny ani peptidy převyšující 1 mg/l celkových proteinů a 0,4 mg/kg lepku, neboť nejsou těkavé. Možné nežádoucí alergické reakce po požití alkoholu jsou podle studií Úřadu spojeny s chemickými látkami, které se do alkoholu přidávají, případně může jít o reakci na samotný etanol. Možné reakce tedy nejsou spojeny s intolerancí lep­ku. Závěr: Destiláty nepředstavují z hlediska správného dodržování bezlepkové diety důvod k obavám.
Mblazticka 19.11.2015
19
Lis
Dík za zopakování látky z chemie, přednášené na základní škole.
Pro Mblažtička 19.11.2015
11
Led
Tak nevím...vypila jsem 3 giny a toniky a mám bolesti břicha a problémy s tím spojené....myslím, že jsem neporušila nic jiného...takže by gin mohl být i méně kvalitní a lepek obsahovat?
Markéta 11.1.2016
11
Led
Gin lepek neobsahuje. Spíše vaše nemocná střeva nesnesly alkohol.
ala 11.1.2016
18
Bře
I bezlepkové pivo údajně lepek obsahuje, jeho obsah je pouze snížený
alena 18.3.2016
31
Srp
Gin teda lepek neobsahuje? Někde čtu je ano, někde zase že ne...
Venda 31.8.2018
4
Zář
Venda: v současné době se to bere tak, že v žádném destilovaném alkoholu není lepek - tedy pokud se k němu nepřidají nějaké příchutě, barviva apod. Gin je tedy také bez lepku. Pokud ho vypijete větší množství, tak vám bude asi špatně, ale nebude to lepkem 🙂
Standa (www.celiakievpohode.cz) 4.9.2018
18
Lis
Venda: Gin je destilát z jalovce, těžko tam může být lepek, pokud si připlatíte za kvalitní tekutinu.
Julie 18.11.2019

Přidat příspěvek do diskuze