O celiakii se traduje řada mýtů a polopravd, které je třeba uvádět na pravou míru.
Celiakie je dětská nemoc – NE!
V žádném případě, celiakie může být diagnostikována kdykoliv, a to i v pozdějším věku.
Z celiakie se vyroste – NE!
To není pravda, bezlepkovou dietu je třeba dodržovat do konce života. Současná medicína toto onemocnění neumí definitivně vyléčit. Při dodržování bezlepkové diety však všechny příznaky celiakie vymizí, výsledky krevních testů i biopsie jsou stejné jako u zdravých.
Typickým příznakem celiakie je průjem, nikdy zácpa – NE!
Přestože častějším příznakem neléčené celiakie je průjem, není zácpa nijak výjimečná. V případě zácpy se však bohužel na celiakii nemyslí, a proto je cesta k diagnóze složitější.
Při celiakii se vždy hubne – NE!
Hubnutí vyvolává podezření na celiakii. Jestliže však postižený člověk má místo průjmu zácpu, nehubne, výjimečně i přibývá na váze. Po nasazení diety se hubnutí zastaví a většina lidí se během několika měsíců, případně v průběhu 1 – 2 let, vrátí na původní váhu.
Po bezlepkové dietě se tloustne – NE!
Pokud dojde k uzdravení sliznice, lidé často tloustnou, protože jsou zvyklí na větší přísun stravy, při kterém předtím nepřibírali. Tloustnutí však není způsobeno bezlepkovou dietou, ale nepoměrem mezi příjmem energie z potravy a výdejem energie při fyzické aktivitě.
Negativní testy zcela vylučují celiakii – NE!
U malého procenta lidí vycházejí testy falešně negativní. Jedná se o tzv. séronegativní celiakii. Při podezření na ni musí lékař nechat provést speciální histologické vyšetření bioptického vzorku sliznice tenkého střeva. Přestože lékaři tento fakt teoreticky znají, když před sebou mají pacienta s negativním výsledkem, tak ho uklidní, že celiakii určitě nemá. Cesta těchto lidí k diagnoze je pak často velmi dlouhá a trnitá.
Pokud mám při kontrolním vyšetření krev v pořádku, už nemusím držet dietu – NE!
Kontrolní krevní vyšetření ukazuje na správné dodržování bezlepkové diety, nikoliv na to, že nemoc už nemám. Naopak je potřeba dodržovat dietu správně dál.
Bezlepková dieta pomůže k vyléčení celiakie – NE!
Celiakie je onemocnění, které v současná medicína neumí vyléčit. Při dodržování bezlepkové diety všechny příznaky vymizí, krevní testy i biopsie dávají výsledky stejné jako u zdravých lidí. To často vede k nesprávnému doporučení, že je člověk vyléčen a může se vrátit k normální stravě. Bohužel nemůže, nesnášenlivost lepku je trvalá. Lepek během pár týdnů, měsíců, či výjimečně až za několik let způsobí poškození střevní sliznice se všemi následky neléčené celiakie.
Po porušení diety se mi nic nestalo, s přísností diety to není třeba přehánět – NE!
To že člověk nepozoruje žádné problémy, neznamená, že lepek střevu neškodí. Zvláště při opakovaném porušování diety se klky na sliznici zase vyhlazují a z toho vyplývají všechny rizika neléčené celiakie.
Dále se můžete setkat s polopravdami nebo nepravdami i v materiálech, které by měly být odborné:
- Lepek se nachází v obilninách jako je bulgur, kuskus.
Bulgur a kuskus nejsou obilniny, ale výrobky z pšenice.
- Podle předpisů EU se bezlepkové potraviny označují přeškrtnutým kukuřičným klasem a slovem „bezlepkové“.
Označují se obilným klasem a ne kukuřičným.
- Mezi zakázané potraviny patří kukuřičné vločky připravené ze zakázaných obilnin.
Není pravda, kukuřičné vločky nepatří mezi zakázané potraviny.