Duhringova dermatitida (Dermatitis herpetiformis Duhring, Duhringův syndrom) je kožní projev nesnášenlivosti lepku a je vzácnější než celiakie. Na různých částech těla vznikají svědivé puchýřky podobné oparům. Ty se objevují zejména na vnější straně loktů a na kolenou. Na sliznici tenkého střeva bývají změny charakteristické pro celiakii, střevo nemusí být poškozené plošně, ale pouze ostrůvkovitě. Duhringova dermatitida se může objevit, podobně jako celiakie, kdykoliv během života. Bezlepková dieta je základní terapií, ale odezva organismu na dietu může být mnohem pomalejší než u celiakie. Někdy je nutné pro účinnější omezení tvorby puchýřků navíc nasadit léky (dapson či sulfapyridin).
Při podezření na Duhringovu dermatitidu kožní lékař provádí kožní biopsii, při které se odebírá kousek kůže.
U některých lidí vzácněji dochází k nepříjemným reakcím po požití lepku, aniž by bylo přítomno typické autoimunitní poškození sliznice tenkého střeva. V tomto případě se tedy nejedná o celiakii, ale o alergii. Reakce na lepek bývá rychlá. Klinické projevy jsou nejčastěji vázány na trávicí ústrojí: nevolnost, křeče, nadýmání, průjem, ale mohou se objevit i kožní či dýchací projevy. K odstranění potíží je třeba vyloučit lepek ze stravy. Zda se jedná o alergii na lepek, nebo o celiakii, musí vždy rozhodnout lékař, a to ještě před nasazením diety.
Existují jedinci, kteří na příjem lepku ve stravě reagují různorodými obtížemi (zažívacími i nezažívacími), a u kterých byla lékařsky vyloučena jak celiakie, tak alergie na lepek. Obtíže těchto pacientů odpovídají relativně nové diagnóze nazývané (ne zcela přesně) neceliakální glutenová senzitivita. Problém je, že pro tuto diagnózu dosud neexistuje žádný potvrzující test. Proto se těmto pacientům doporučuje vynechání lepku z potravy a sledování efektů tohoto opatření. Bezlepková dieta je zpočátku doporučována úplná na minimálně 1 – 2 roky, posléze je vhodné zkusit do diety zařazovat malá množství lepku a sledovat obtíže. Dosud není jisté, zda jde v případě neceliakální glutenové senzitivity o přechodnou či trvalejší záležitost.