Poradna

Dotaz do poradny se vkládá v patě stránky poradna. Mějte na paměti, že tato poradna je věnována výhradně dotazům na onemocnění způsobených nesnášenlivostí lepku a problémů týkajících se života na bezlepkové dietě. Na dotazy, které se netýkají tohoto tématu, nebudeme odpovídat. Vyjadřujte se prosím slušně, fakticky a smysluplně, děkujeme. V případě vyplnění emailové adresy Vám zašleme upozornění až bude dotaz do poradny zodpovězen.

19
Dub
Dobry den, chtěla bych se zeptat byl mi odebrán krevní odběr na DNA-CELI a ve výsledkovém listu mam napsáno celiakie(alely HLA ll.tridy) byli prokázány alely HLA DQA1*05,DQB1*02 a DRB1*03 (haplotyp DQ2) genotyp s vysokou predispozici k celiakii. O vysledky si budu teprve volat momentálně není k dispozici má lékařka tak si jdu pro radu jestli teda to vypadá ze budu muset vynechat úplně lepek nebo ne? Ja ho i tak vynechám uz nejakou dobu pac mi nedělá dobře ale občas si dopreji. Děkuji vám předem moc za Váš názor a přeji hezký den.
Helena

Odpověď

Dobrý den,

to, že máte pozitivní genetiku svědčící pro celiakii, ještě neznamená, že máte nebo budete mít  v budoucnu celiakii.
Záleží na tom, jestli vám byly vyšetřeny protilátky proti lepku z krve a jaký byl výsledek. Také záleží na Vašem zdravotním stavu.
Toto vše musí posoudit lékařka. Počkejte si tedy na její rozhodnutí. 
Bezlepkovou dietu byste ale před stavením diagnózy neměla držet.