Poradna

Dotaz do poradny se vkládá v patě stránky poradna. Mějte na paměti, že tato poradna je věnována výhradně dotazům na onemocnění způsobených nesnášenlivostí lepku a problémů týkajících se života na bezlepkové dietě. Na dotazy, které se netýkají tohoto tématu, nebudeme odpovídat. Vyjadřujte se prosím slušně, fakticky a smysluplně, děkujeme. V případě vyplnění emailové adresy Vám zašleme upozornění až bude dotaz do poradny zodpovězen.

30
Kvě
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak probíhájí kontroly u dospělých lidí s diagnostikovanou celiakií, u jakých odborných lékařů, jaká pravidelná vyšetření, atd. Já mám diagnostikovanou celiakii 8 let (z krve), ale na žádné prohlídky nechodím. Uvádím, že si myslím, že nemám žádné zdravotní potíže, jen mě zaráží, že nikdo nic neřeší a nevím, na jaká vyšetření bych měla mít nárok. Děkuji Lucie Vítů
Lucie Vítů

Odpověď

Dobrý den,
z Vašeho dotazu není jasné, kdo Vám stanovil diagnózu. Píšete, že máte diagnostikovanou celiakii z krve - ale u dospělých je při pozitivním nálezu z krve provedena biopsie. Tak je teprve stanovena  dg celiakie.
Vyšetření je prováděno u gastroenterologa a ten si pacienta zve na kontrolu. První kontrola bývá 6 měsíců po stanovení diagnózy, při ní se odebírá krev a pokud jsou výsledky v pořádku, zve si lékař pacienta na kontrolu jednou za rok.