Život na bezlepkové dietě není snadný, ale pokud máte spolehlivé a aktuální informace, brzy si zvyknete a zjistíte, že to jde i bez lepku. Dříve jsme vysvětlovali, co to vlastně bezlepková dieta je a proč jí někdo musí držet. Dnes se dá říci, že o bezlepkové dietě slyšel snad každý, stala se z ní módní záležitost. Avšak pro ty z nás, kterým je bezlepková dieta jediným lékem, jsou správné informace klíčové. Celiaci musí žít s bezlepkovou dietou po celý život a až jednou móda bezlepkové diety pomine, nebudou si moci zvolit dietu jinou.
Bezlepková dieta představuje úplné vyloučení lepku (glutenu) z potravy.
Lepek je obsažen v pšenici, žitu a ječmeni.
Při bezlepkové dietě je zakázáno konzumovat obiloviny, které obsahují lepek tj. pšenici (včetně špaldy!), kamut – khorasan, žito, žitovec (triticale), ječmen, řadu odrůd ovsa a veškeré potraviny, které jmenované obilniny obsahují.
Bezlepková dieta je plnohodnotná, obsahuje dostatečné množství všech potřebných látek, vitaminů i vlákniny. Je-li dodržována trvale a bez výjimky, zabraňuje dalším projevům nemoci.
Pacienti s těžkou akutní formou celiakie by měli zpočátku vynechat mléko, tučná jídla, těžké a dráždivé potraviny. Zmíněné potraviny sice nemusí obsahovat lepek, ale pokud je sliznice tenkého střeva velmi poškozena, nedokáže organismus tyto potraviny zpracovat. Po zahojení sliznice tenkého střeva je opět možné jíst všechny potraviny, které neobsahují lepek.
O tom, které potraviny jsou zakázané a které používat jako náhradu za potraviny obsahující lepek se dočtete v sekci Principy bezlepkové diety.
Obsahem lepku v potravinách se zabývá legislativa, jejíž dodržování kontroluje Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Znalost předpisů a zákonů je důležitá při nákupu potravin vhodných při bezlepkové dietě.
Jen díky bezlepkové dietě
je možné zabránit projevům nemocí způsobených nesnášenlivostí lepku.
A naše zdraví nebo zdraví našich blízkých nám za to přeci stojí.
Článek: Bezlepková dieta u zdravého člověka jako trend dnešní doby.